Loader
OSCAR

Oscar 2020

OSCAR

Finally! Finally the nominations for the Oscar 2020, the most prestigious of awards. I’m very happy to have reviewed for you the majority of the films selected this year.   

Netflix takes the lead

at the Oscar 2020

 

Netflix takes the lead this year with 24 nominations : The Irishman, Marriage Story, Klaus,  Les Deux papes, The Edge of Democracy & American Factory (produced by the Obama’s society, Higher Ground Productions),  & J’ai perdu mon corps.. Ad Astra has been forgotten, as week as  The Farewell, a beautiful movie on the relationships between a grand mother and her daughter. Women are forgotten as well. Les Misérables has been selected. Who will win ? Answer February 9th,  2020, on Canal +, & in the US on  ABC Television Network. The films and all their team nominated to the Oscar in 1929 are:

BEST FILM 

FORD Vs FERRARI – Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, Producers THE IRISHMAN- Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal & Emma Tillinger Koskoff, Producers JOJO RABBIT- Carthew Neal and Taika Waititi, Producers JOKER- Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, Producers LITTLE WOMEN- Amy Pascal, Producer MARRIAGE STORY- Noah Baumbach and David Heyman, Producers 1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD- David Heyman, Shannon McIntosh & Quentin Tarantino, Producers PARASITE- Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers

I choose Joker. 

BEST DIRECTOR

The Irishman – Martin Scorsese Joker- Todd Phillips 1917- Sam Mendes Once upon a Time…in Hollywood- Quentin Tarantino Parasite- Bong Joon Ho


I choose Todd Phillips but the compétition is challenging !
 

 

BEST ACTRESS

Cynthia Erivo in HARRIET Scarlett Johansson in MARRIAGE STORY Saoirse Ronan in LITTLE WOMEN Charlize Theron in BOMBSHELL Renée Zellweger in JUDY

I choose Scarlett Johansson in MARRIAGE STORY, but I think that Renée Zelleweger  will win this year

BEST SUPPORTING ACTRESS

Kathy Bates in RICHARD JEWELL Laura Dern in MARRIAGE STORY Scarlett Johansson in JOJO RABBIT Florence Pugh in LITTLE WOMEN Margot Robbie in BOMBSHELL

I choose Laura Dern, in Marriage Story.

BEST ACTOR

Antonio Banderas in PAIN AND GLORY Leonardo Di Caprio in ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD Adam Driver in MARRIAGE STORY Joaquin Phoenix in JOKER Jonathan Pryce in THE TWO POPES

I choose Joaquin Phoenix but  Adam Driver is great in Marriage Story & Antonio Banderas…Well, the choice is difficult 

BEST SUPPORTING ACTOR

Tom Hanks in A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD Anthony Hopkins in THE TWO POPES Al Pacino in THE IRISHMAN Joe Pesci in THE IRISHMAN Brad Pitt in ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD

It is a surprise that Al Pacino & Brad Pitt are nominated in such category…. I choose Brad Pitt but Joe Pesci is also extraordinary in The Irishman.

BEST SCRIPT (ADAPTATION)

THE IRISHMAN – Screenplay by Steven Zaillian JOJO RABBIT Screenplay by Taika Waititi JOKER Written by Todd Phillips & Scott Silver LITTLE WOMEN Written for the screen by Greta Gerwig THE TWO POPES Written by Anthony McCarten

Je choisis Little Women 

BEST SCRIPT

KNIVES OUT Written by Rian Johnson MARRIAGE STORY Written by Noah Baumbach 1917 Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD Written by Quentin Tarantino PARASITE Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won- Story by Bong Joon Ho

I choose  Once Upon a time in Hollywood , but there are also the great  Knives Out &Parasite

BEST SOUND

Sadly, AD ASTRA is only nominated for the sound. AD ASTRA Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano FORD V FERRARI Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow JOKER Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland 1917 Mark Taylor and Stuart Wilson ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

I choose Ad Astra. 

 

BEST SPECIAL EFFECTS AVENGERS: ENDGAME Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick THE IRISHMAN Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser & Stephane Grabli THE LION KING Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman 1917 Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy.

I choose Star Wars of course ! 

BEST FOREIGN MOVIE CORPUS CHRISTI Poland -Directed by Jan Komasa HONEYLAND North Macedonia- Directed by Ljubo Stefanov and Tamara Kotevksa LES MISÉRABLES France– Directed by Ladj Ly PAIN AND GLORY Spain- Directed by Pedro Almodóvar PARASITE South Korea- Directed by Bong Joon Ho

I choose Douleur et gloire I loved, even if Les Misérables is a very good movie.

BEST SCORE JOKER– Hildur Guðnadóttir LITTLE WOMEN– Alexandre Desplat MARRIAGE STORY– Randy Newman 1917– Thomas Newman STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER– John Williams

Even if the score of Joker by Hildur Guðnadóttir is amazing, I choose John Williams at his best in Star Wars.

BEST ORIGINAL SON

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” from TOY STORY 4- Music and Lyric by Randy Newman “(I’m Gonna) Love Me Again” from ROCKETMAN– Music by Elton John- Lyric by Bernie Taupin “I’m Standing With You” from BREAKTHROUGH – Music and Lyric by Diane Warren “Into The Unknown” from FROZEN II – Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez “Stand Up” from HARRIET– Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo

I choose FROZEN II 

BEST DOCUMENTARY

AMERICAN FACTORY Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert THE CAVE Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær THE EDGE OF DEMOCRACY Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan FOR SAMA Waad al-Kateab and Edward Watts HONEYLAND Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev

I choose For Sama 

BEST ANIMATION PICTURE

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold

I LOST MY BODY Jérémy Clapin and Marc du Pontavice

KLAUS Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román

MISSING LINK Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight

TOY STORY 4 Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera

I haven’t seen  J’ai perdu mon corps but it stayed so little in the movie theaters. So I choose Klaus.

BEST SET

THE IRISHMAN Production Design: Bob Shaw Set Decoration: Regina Graves JOJO RABBIT Production Design: Ra Vincent Set Decoration: Nora Sopková 1917 Production Design: Dennis Gassner Set Decoration: Lee Sandales ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD Production Design: Barbara Ling Set Decoration: Nancy Haigh PARASITE Production Design: Lee Ha Jun Set Decoration: Cho Won Woo

I choose Once Upon a time in Hollywood 

BEST COSTUME

THE IRISHMAN– Sandy Powell and Christopher Peterson JOJO RABBIT – Mayes C. Rubeo JOKER – Mark Bridges LITTLE WOMEN– Jacqueline Durran ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD– Arianne Phillips

I choose Little Women. 

BEST MAKE UP AND HAIRDRESSER

BOMBSHELL Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker JOKER Nicki Ledermann and Kay Georgiou JUDY Jeremy Woodhead MALEFICENT: MISTRESS OF EVIL Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White 1917 Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

I choose Joker !

BEST PHOTOGRAPHY The Irishman – Rodrigo Prieto Joker– Lawrence Sher The Lighthouse – Karin Blaschke 1917 – Roger Deakins Once Upon A Time … In Hollywood – Robert Richardson

I choose Joker

BEST EDITING

FORD V FERRARI Michael McCusker and Andrew Buckland THE IRISHMAN Thelma Schoonmaker JOJO RABBIT Tom Eagles JOKER Jeff Groth PARASITE Yang Jinmo

I choose The Irishman. 

BEST SOUND EDITING

FORD V FERRARI Donald Sylvester JOKER Alan Robert Murray 1917 Oliver Tarney and Rachael Tate ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD Wylie Stateman STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER Matthew Wood and David Acord

I choose Ford V Ferrari, a great movie !

BEST SOUND MIXING

AD ASTRA Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano FORD V FERRARI Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow JOKER Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland 1917Mark Taylor and Stuart Wilson ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOODMichael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulanod

I choose Ad Astra !

 

BEST SHORT MOVIE (FICTION)

BROTHERHOOD Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon NEFTA FOOTBALL CLUB Yves Piat and Damien Megherbi THE NEIGHBORS’ WINDOW Marshall Curry SARIA Bryan Buckley and Matt Lefebvre A SISTER Delphine Girard

BEST SHORT MOVIE (ANIMATION)

Dcera (Daughter)Daria Kashcheeva Hair Love Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver KITBULL Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson MEMORABLE Bruno Collet and Jean-François Le Corre SISTER Siqi Song

BEST SHORT MOVIE(DOCUMENTARY)

IN THE ABSENCE Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL) Carol Dysinger and Elena Andreicheva LIFE OVERTAKES ME John Haptas and Kristine Samuelson ST. LOUIS SUPERMAN Smriti Mundhra and Sami Khan WALK RUN CHA-CHA Laura Nix and Colette Sandstedt

 

Source:site officiel des Oscars

Tags:
,
1 Comment

Post A Comment

%d bloggers like this: